LB3218T1R5M
Mfr.Part #
LB3218T1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 860MA 70MOHM SMD
Fixed Inductors
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Type :
Wirewound
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Core Material :
Ferrite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
1.7mm
Current Rating :
860mA
Mounting Type :
Surface Mount
DC Current :
860mA
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Shielding :
Unshielded
Depth :
2mm
Package / Case :
1207 (3218 Metric)
Pbfree Code :
yes
1
Inductance Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.071W 3.20mmx1.80mm
Frequency - Self Resonant :
80MHz
DC Resistance (DCR) :
70mOhm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Published :
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Height :
1.8mm
Inductance :
1.5μH
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Number of Pins :
2
Halogen Free :
Halogen Free
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Test Frequency :
7.96MHz
Max DC Current :
860mA
Datasheets
LB3218T1R5M
TAIYO YUDEN LB3218T1R5M
LB3218T1R5M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD