LB2518T681K
Mfr.Part #
LB2518T681K
Description
FIXED IND 680UH 20MA 17 OHM SMD
Fixed Inductors
Published :
Ferrite
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.8mm
2
Military Standard :
Not
Lead Pitch :
1.5mm
Inductance :
680μH
Factory Lead Time :
13 Weeks
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Test Frequency :
796kHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
DC Resistance (DCR) :
17Ohm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
1007 (2518 Metric)
Construction :
Chip
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
20mA
Case/Size Code :
Inductance Tolerance :
10%
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
DC Current :
20mA
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±10%
Depth :
2mm
Max DC Current :
20mA
Datasheets
LB2518T681K
TAIYO YUDEN LB2518T681K
LB2518T681K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD