LB2518T680M
Mfr.Part #
LB2518T680M
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Description
FIXED IND 68UH 70MA 1.5 OHM SMD
EAR99
Published :
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Current Rating :
70mA
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Military Standard :
Not
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Frequency - Self Resonant :
9.5MHz
Inductance :
68μH
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Case/Size Code :
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Height :
1.8mm
Test Frequency :
2.52MHz
Max DC Current :
70mA
Tolerance :
±20%
Depth :
2mm
DC Current :
70mA
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Datasheets
LB2518T680M
TAIYO YUDEN LB2518T680M
LB2518T680M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD