LB2518T471M
Mfr.Part #
LB2518T471M
Description
FIXED IND 470UH 25MA 10 OHM SMD
Stock
157
In Stock :
157
Fixed Inductors
Lead Pitch :
1.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Halogen Free :
Halogen Free
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Test Frequency :
796kHz
Core Material :
Ferrite
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
HTS Code :
Case Code (Metric) :
2518
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Wirewound
Construction :
Chip
Termination :
SMD/SMT
Unshielded
Depth :
2mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
25mA
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
25mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2015
DC Resistance (DCR) :
10Ohm
Height :
1.8288mm
Inductance Tolerance :
20%
Frequency - Self Resonant :
3.5MHz
Inductance :
470μH
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
ROHS3 Compliant
Case/Size Code :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Datasheets
LB2518T471M
TAIYO YUDEN LB2518T471M
LB2518T471M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD