LB2518T470K
Mfr.Part #
LB2518T470K
Description
FIXED IND 47UH 85MA 950 MOHM SMD
Fixed Inductors
Termination :
SMD/SMT
Max DC Current :
85mA
Lead Pitch :
1.5mm
Pbfree Code :
yes
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Halogen Free :
Halogen Free
Depth :
2mm
Inductance :
47μH
Shielding :
Unshielded
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Test Frequency :
2.52MHz
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
85mA
Core Material :
Ferrite
Case/Size Code :
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
950mOhm
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.8288mm
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Datasheets
LB2518T470K
TAIYO YUDEN LB2518T470K
LB2518T470K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD