LB2518T331M
Mfr.Part #
LB2518T331M
Description
FIXED IND 330UH 30MA 7 OHM SMD
Stock
891
In Stock :
891
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
95mA
Tolerance :
±20%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
1.8288mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Test Frequency :
796kHz
Case Code (Metric) :
2518
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Published :
2007
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
1.5mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
DC Current :
30mA
Current Rating :
30mA
Series :
LB
Depth :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
DC Resistance (DCR) :
7Ohm
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Frequency - Self Resonant :
4.5MHz
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
HTS Code :
Core Material :
Ferrite
Halogen Free :
Halogen Free
Case/Size Code :
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Inductance :
330μH
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Datasheets
LB2518T331M
TAIYO YUDEN LB2518T331M
LB2518T331M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD