LB2518T330M
Mfr.Part #
LB2518T330M
Description
FIXED IND 33UH 95MA 700 MOHM SMD
DC Resistance (DCR) :
700mOhm
Current Rating :
95mA
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
950mA
1
Case Code (Metric) :
Frequency - Self Resonant :
15MHz
13 Weeks
Depth :
2mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
DC Current :
95mA
Number of Terminations :
2
Construction :
Chip
Tolerance :
±20%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
1007 (2518 Metric)
Radiation Hardening :
No
Inductance :
33μH
Series :
LB
Core Material :
Ferrite
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.8288mm
Test Frequency :
2.52MHz
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Shielding :
Unshielded
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
HTS Code :
Case/Size Code :
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Halogen Free :
Halogen Free
Lead Free :
Lead Free
Published :
Lead Pitch :
1.5mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
LB2518T330M
TAIYO YUDEN LB2518T330M
LB2518T330M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD