LB2518T1R0MV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LB2518T1R0MV
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 665MA 60 MOHM SMD
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.8mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Current Rating :
665mA
Max DC Current :
665mA
DC Resistance (DCR) :
60mOhm
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Series :
LB
Test Frequency :
7.96MHz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Case Code (Imperial) :
1007
Number of Functions :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
1μH
HTS Code :
Case Code (Metric) :
2518
Core Material :
Ferrite
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Published :
Datasheets
LB2518T1R0MV
TAIYO YUDEN LB2518T1R0MV
LB2518T1R0MV datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD