LB2016T4R7M
Mfr.Part #
LB2016T4R7M
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
FIXED IND 4.7UH 225MA 250MOHM SM
Stock
435
In Stock :
435
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Inductance :
4.7μH
Case Code (Metric) :
2016
Case Code (Imperial) :
0806
Current Rating :
210mA
DUAL ENDED
Inductance Tolerance :
20%
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
1mm
DC Resistance (DCR) :
250mOhm
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Core Material :
Ferrite
REACH SVHC :
Unknown
Construction :
Chip
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Height :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Max DC Current :
225mA
Published :
Test Frequency :
7.96MHz
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Number of Pins :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Datasheets
LB2016T4R7M
TAIYO YUDEN LB2016T4R7M
LB2016T4R7M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD