LB2016T220K
Mfr.Part #
LB2016T220K
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
FIXED IND 22UH 105MA 1 OHM SMD
Depth :
1.8mm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Max DC Current :
105mA
Number of Pins :
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
1Ohm
Shielding :
Unshielded
DC Current :
105mA
Inductance :
22μH
Current Rating :
105mA
Tolerance :
±10%
REACH SVHC :
Unknown
Frequency - Self Resonant :
16MHz
Case Code (Metric) :
Test Frequency :
2.52MHz
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
EAR99
Military Standard :
Not
Case Code (Imperial) :
Height :
1.6mm
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Inductance Tolerance :
10%
Datasheets
LB2016T220K
TAIYO YUDEN LB2016T220K
LB2016T220K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD