LB2016T150M
Mfr.Part #
LB2016T150M
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
FIXED IND 15UH 130MA 700MOHM SMD
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Test Frequency :
2.52MHz
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Height :
1.6mm
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Current Rating :
130mA
Inductance :
15μH
Depth :
1.8mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Lead Pitch :
1mm
Frequency - Self Resonant :
28MHz
DC Resistance (DCR) :
700mOhm
Max DC Current :
130mA
Datasheets
LB2016T150M
TAIYO YUDEN LB2016T150M
LB2016T150M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD