LB2016T150K
Mfr.Part #
LB2016T150K
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
FIXED IND 15UH 130MA 700MOHM SMD
Stock
169
In Stock :
169
Max DC Current :
130mA
SMD/SMT
Lead Pitch :
1mm
Depth :
1.8mm
Published :
2002
Height :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
0806
Case Code (Metric) :
Current Rating :
130mA
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Inductance Tolerance :
10%
Inductance :
15μH
Test Frequency :
2.52MHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
DC Resistance (DCR) :
700mOhm
Frequency - Self Resonant :
28MHz
REACH SVHC :
Unknown
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Datasheets
LB2016T150K
TAIYO YUDEN LB2016T150K
LB2016T150K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD