LB2016T100M
Mfr.Part #
LB2016T100M
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Description
FIXED IND 10UH 155MA 500MOHM SMD
EAR99
Number of Pins :
Size / Dimension :
0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
32MHz
Depth :
1.8mm
Inductance :
10μH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Lead Pitch :
1mm
Test Frequency :
2.52MHz
Inductance Tolerance :
20%
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR) :
500MOhm
Max DC Current :
155mA
Current Rating :
155mA
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Height :
1.6mm
Series :
LB
DC Current :
155mA
Datasheets
LB2016T100M
TAIYO YUDEN LB2016T100M
LB2016T100M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD