LB2012T6R8M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LB2012T6R8M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 135MA 470MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Core Material :
Ferrite
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Test Frequency :
7.96MHz
DC Current :
135mA
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Pins :
2
HTS Code :
Lead Pitch :
1mm
Series :
LB
Max DC Current :
135mA
Factory Lead Time :
13 Weeks
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
470mOhm
Current Rating :
135mA
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
5.499807mg
Mounting Type :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
6.8μH
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Inductance Tolerance :
20%
Height Seated (Max) :
0.057 1.45mm
Height :
1.25mm
Depth :
1.45mm
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Construction :
Chip
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Datasheets
LB2012T6R8M
TAIYO YUDEN LB2012T6R8M
LB2012T6R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD