LB2012T4R7M
Mfr.Part #
LB2012T4R7M
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FIXED IND 4.7UH 190MA 400MOHM SM
Inductance Tolerance :
20%
Test Frequency :
7.96MHz
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Current Rating :
190mA
Height :
1.25mm
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
5
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
400mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.057 1.45mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Current :
190mA
Max DC Current :
190mA
Inductance :
4.7μH
Frequency - Self Resonant :
45MHz
Depth :
1.45mm
REACH SVHC :
Unknown
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Military Standard :
Not
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Shielding :
Unshielded
Datasheets
LB2012T4R7M
TAIYO YUDEN LB2012T4R7M
LB2012T4R7M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD