LB2012T470M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LB2012T470M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 60MA 3.7 OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Tolerance :
20%
Height Seated (Max) :
0.057 1.45mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Shielding :
No
Halogen Free :
Halogen Free
Inductor Application :
RF INDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Number of Functions :
1
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Depth :
1.45mm
Inductance :
47μH
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
3.7Ohm
Core Material :
Ferrite
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
LB
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Radiation Hardening :
No
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Resistance :
4.81Ohm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
50mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
Wirewound
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
DC Current :
60mA
Max DC Current :
60mA
Test Frequency :
2.52MHz
Published :
Pbfree Code :
yes
Height :
1.25mm
Construction :
Chip
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
LB2012T470M
TAIYO YUDEN LB2012T470M
LB2012T470M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD