L79L12ACZ
Mfr.Part #
L79L12ACZ
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Description
IC REG LINEAR -12V 100MA TO92-3
Accuracy :
5 %
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
3.8mm
Packing Method :
Tube
Quiescent Current :
6.5mA
Dropout Voltage1-Nom :
1.7V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Outputs :
1
Current - Quiescent (Iq) :
6mA
Terminal Position :
BOTTOM
Output Voltage 1 :
12V
Base Part Number :
L79L12
Pin Count :
Min Output Voltage :
-12V
Output Voltage Accuracy :
5 %
Operating Temperature :
0°C~125°C
Length :
4.8mm
Min Input Voltage :
-19V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dropout Voltage :
1.7V
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Height :
6.5mm
Voltage Tolerance-Max :
5%
PSRR :
42dB (120Hz)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
-35V
Qualification Status :
Not Qualified
Lead Free :
Contains Lead
Max Output Current :
100mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
L79L12ACZ
STMicroelectronics L79L12ACZ
[Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L79L12ACZ] Overview
This Linear Voltage Regulator, the L79L12ACZ, manufactured by STMicroelectronics, is a dependable component designed to ensure stable and reliable voltage output for various electronic applications. With its compact TO-92 package and robust construction, it offers efficient regulation of 12 volts with a maximum output current of 100mA.