L7915ACV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L7915ACV
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR -15V 1.5A TO220AB
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
PSRR :
60dB (120Hz)
Operating Temperature :
0°C~125°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
60dB
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage Tolerance-Max :
4%
Number of Regulators :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
-15V
Number of Outputs :
1
Radiation Hardening :
No
Dropout Voltage1-Nom :
1.1V
Contact Plating :
Tin
Length :
10.4mm
Output Type :
FIXED
Number of Terminations :
3
Voltage - Input (Max) :
-35V
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Voltage Dropout (Max) :
1.1V @ 1A Typ
Weight :
4.535924g
Nominal Output Voltage :
-15V
Quiescent Current :
3mA
Number of Functions :
Min Output Voltage :
Dropout Voltage :
1.4V
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
9.15mm
Min Input Voltage :
-17.5V
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage Accuracy :
2 %
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
L7915
Pin Count :
3
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Single
Output Voltage 1 :
15V
Package / Case :
TO-220-3
Max Output Current :
1.5A
Accuracy :
2 %
Output Configuration :
Negative
Width :
4.6mm
Number of Pins :
Terminal Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
L7915ACV
STMicroelectronics L7915ACV
[Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L7915ACV] Overview
Welcome to the world of precision power management with the STMicroelectronics L7915ACV. This integrated circuit (IC) is a linear voltage regulator designed to deliver a stable 15V output with a current capacity of 1.5A. Crafted with cutting-edge technology and precision engineering, this regulator ensures reliable and efficient power supply solutions for a wide range of applications.
L7915ACV Features
  • Stable 15V Output: Ensures consistent voltage supply for your electronic devices.
  • High Current Capacity: Capable of delivering up to 1.5A of current, suitable for a variety of applications.