L78M15CDT-TR
Mfr.Part #
L78M15CDT-TR
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 15V 500MA DPAK
Stock
2
In Stock :
Terminal Pitch :
2.28mm
Length :
6.6mm
Positive
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Dropout Voltage :
2V
Min Output Voltage :
15V
Nominal Output Voltage :
15V
Package / Case :
Quiescent Current :
6mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Weight :
1.799996g
Output Voltage 1 :
15V
Contact Plating :
Tin
Width :
6.2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Dropout Voltage1-Nom :
2V
Height :
2.4mm
Max Output Current :
500mA
Voltage - Input (Max) :
35V
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
Gull wing
PSRR :
54dB (120Hz)
Operating Temperature :
0°C~125°C
Voltage Tolerance-Max :
5%
Base Part Number :
L78M15
Output Voltage :
15V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
54dB
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Pins :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Input Voltage :
17V
No
Packing Method :
Tape and Reel
Datasheets
L78M15CDT-TR
STMicroelectronics L78M15CDT-TR
[Voltage Regulators - Linear] STMicroelectronics L78M15CDT-TR Overview
STMicroelectronics' L78M15CDT-TR is a reliable and efficient linear voltage regulator integrated circuit. Designed to deliver a stable output voltage of 15V with a maximum current of 500mA, this DPAK-packaged IC ensures consistent performance in various electronic applications.
L78M15CDT-TR Features
  • Stable Output Voltage: 15V
  • Maximum Output Current: 500mA