L6932D1.8TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L6932D1.8TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 2A 8SO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Output Current :
2.5A
Mount :
Surface Mount
Width :
3.9mm
Output Voltage :
1.8V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Min Input Voltage :
2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Input Bias Current :
200μA
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Number of Outputs :
1
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Regulators :
Dropout Voltage :
1.5V
Voltage Tolerance-Max :
1%
Current - Quiescent (Iq) :
400μA
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Form :
Gull wing
Control Features :
Enable, Power Good
Dropout Voltage1-Nom :
2.7V
Accuracy :
1 %
Voltage - Input (Max) :
14V
Base Part Number :
L6932
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Position :
Dual
PSRR :
75dB (120Hz)
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration :
Positive
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage 1 :
1.8V
Current - Output :
2A
Number of Terminations :
8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
8
Length :
4.9mm
Min Current Limit :
2.3A
Pin Count :
Output Type :
FIXED
Datasheets
L6932D1.8TR
Introducing Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L6932D1.8TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~125°C, Base Part Number:L6932, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, L6932D1.8TR pinout, L6932D1.8TR datasheet PDF, L6932D1.8TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L6932D1.8TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
STMicroelectronics L6932D1.8TR
Enable, Power Good Fixed L6932 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
L6932D1.8TR Overview
In a Tape & Reel (TR) case, the IC voltage regulator is delivered. A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case contains the Liner IC. In total, there are 8 terminations on the gadget. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -25°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 2A. There are 8 pins in total on this board. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 8-pin is present on the chip. It is L6932 for this voltage regulator IC, just for your information. A packing method for the IC regulator is TAPE AND REEL, which means it is packed in a certain way. A maximum output current of 2.5A is required to meet the operation requirements.
L6932D1.8TR Features
1.5V dropout voltage