L601E6AP
Mfr.Part #
L601E6AP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
HTS Code :
Leakage Current (Max) :
0.1mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
16.7A 20A
Number of Terminations :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-65°C~125°C TJ
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Wire
Qualification Status :
Not Qualified
RMS Current (Irms) :
1A
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
20V/us
Critical Rate of Rise of Commutation Voltage-Min :
1V/us
Voltage - Off State :
600V
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
JESD-30 Code :
O-PBCY-W3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Configuration :
Single
Hold Current :
10mA
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
BOTTOM
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1A