L6006L656
Mfr.Part #
L6006L656
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
3
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Reach Compliance Code :
not_compliant
RMS Current (Irms) :
6A
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
600V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
1 (Unlimited)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
RMS On-state Current-Max :
6A
Package / Case :
Leakage Current (Max) :
0.5mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Pin Count :
3
Mount :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Published :
Packaging :
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
50A 60A
Operating Temperature :
-40°C~110°C TJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
Number of Elements :
1
Current Rating :
6A
Current - Hold (Ih) (Max) :
10mA
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Through Hole
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Hold Current :
10mA