L6004R5TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L6004R5TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC 600V 4A 5-5-5-5 TO220 NONI
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
HTS Code :
Number of Terminations :
3
Leakage Current (Max) :
0.2mA
Package / Case :
TO-220-3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10mA
Holding Current-Max :
10mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Configuration :
Single
Surface Mount :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~110°C TJ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Hold (Ih) (Max) :
15mA
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
3
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Off State :
600V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
4A
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
33A 40A