L6004L5TP
Mfr.Part #
L6004L5TP
Manufacturer
Littelfuse
Description
SEN TRIAC 600V 4A 5-5-5-5 MA TO2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
33A 40A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
600V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Surface Mount :
No
Voltage - Off State :
600V
Operating Temperature :
-40°C~110°C TJ
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
200μA
Configuration :
Single
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Factory Lead Time :
16 Weeks
On-State Voltage-Max :
1.6V
Number of Terminations :
3
Pin Count :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Hold (Ih) (Max) :
10mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Holding Current-Max :
10mA
Number of Elements :
1
Supplier Device Package :
TO-220 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
4A
HTS Code :
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Repetitive Peak Reverse Voltage :
600V
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Published :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Leakage Current (Max) :
0.2mA