L5150CSTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L5150CSTR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA 8SO
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
8
Dropout Voltage1-Nom :
0.5V
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Number of Regulators :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Current - Supply (Max) :
4.2mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Accuracy :
2 %
Number of Outputs :
1
Lead Free :
Lead Free
Min Output Voltage :
5V
Max Output Current :
150mA
Control Features :
Reset
Output Voltage Accuracy :
2 %
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Number of Functions :
Min Input Voltage :
5.6V
Output Type :
FIXED
Min Current Limit :
280mA
Number of Pins :
8
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage 1 :
5V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 150mA
Output Voltage :
5V
Voltage - Input (Max) :
40V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
PSRR :
48dB (100Hz)
Protection Features :
Over Temperature, Short Circuit
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage Tolerance-Max :
5%
Dropout Voltage :
500mV
Width :
3.9mm
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Base Part Number :
L5150
Length :
4.9mm