L4973D3.3
Mfr.Part #
L4973D3.3
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC REG BUCK ADJ/3.3V 3.5A 20SO
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Input Voltage-Nom :
24V
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
Gull wing
Min Output Voltage :
500mV
Packaging :
Tube
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Positive
Function :
Step-Down
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Number of Pins :
20
Number of Terminations :
20
Factory Lead Time :
25 Weeks
Topology :
Buck
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.5V 3.3V
Control Mode :
VOLTAGE-MODE
Length :
13mm
Base Part Number :
L4973
Height :
2.35mm
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Operating Supply Voltage :
55V
Min Supply Voltage :
8V
Mount :
Surface Mount
Nominal Supply Current :
16mA
Terminal Position :
Dual
Frequency - Switching :
100kHz~300kHz
Max Output Current :
3.5A
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Synchronous Rectifier :
No
Number of Outputs :
1
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Max Output Voltage :
50V
Width :
7.6mm
Voltage - Output (Max) :
50V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Efficiency :
85 %
Output Voltage :
50V
Datasheets
L4973D3.3
Introducing Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators STMicroelectronics L4973D3.3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Base Part Number:L4973, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, Mounting Type:Surface Mount, L4973D3.3 pinout, L4973D3.3 datasheet PDF, L4973D3.3 amp .Beyond Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators STMicroelectronics L4973D3.3 ,we also offer AP3211KTR-G1, AP61100QZ6-7, AP3012KTR-E1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
STMicroelectronics L4973D3.3
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators STMicroelectronics L4973D3.3 Overview
The Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators STMicroelectronics L4973D3.3 is a versatile and efficient adjustable buck regulator, designed by STMicroelectronics, one of the industry leaders in semiconductor technologies. This device offers a seamless solution for converting higher voltage levels down to a lower voltage while maintaining a high efficiency and reliability. The L4973D3.3 can be adjusted or fixed to 3.3V, catering to a diverse range of electronic applications. Its ability to handle up to 3.5A of current makes it an excellent choice for high-performance uses where space and energy efficiency are critical.
L4973D3.3 Features
This adjustable buck regulator boasts numerous features that enhance its applicability and reliability in various electronic circuits. Key features include high efficiency with a switching frequency up to 300 kHz, which allows for smaller component sizes thanks to reduced values for inductors and capacitors. It also includes thermal shutdown and current limit protections to ensure the safety and durability of your electronic designs.