L4931ABD120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L4931ABD120
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 12V 250MA 8SO
Stock
927
In Stock :
927
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage :
400mV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
Output Voltage :
12V
Input Bias Current :
800μA
Packaging :
Tube
Quiescent Current :
1.6mA
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Output Voltage Accuracy :
1 %
Pin Count :
8
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Current - Output :
250mA
Number of Outputs :
1
Output Voltage 1 :
12V
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Base Part Number :
L4931
PSRR :
64dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Supply (Max) :
7mA
Terminal Position :
Dual
Voltage Dropout (Max) :
0.8V @ 250mA
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
20V
Width :
3.9mm
Voltage Tolerance-Max :
2%
Terminal Form :
Gull wing
Number of Regulators :
Output Configuration :
Positive
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
8
Number of Pins :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Mount :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
Length :
4.9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Voltage Absolute-Max :
20V
Datasheets
L4931ABD120
Introducing Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L4931ABD120 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:L4931, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Number of Pins:8, L4931ABD120 pinout, L4931ABD120 datasheet PDF, L4931ABD120 amp .Beyond Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics L4931ABD120 ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
STMicroelectronics L4931ABD120
Fixed L4931 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
L4931ABD120 Overview
A Tube case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is used for packaging. As you can see, the IC chip has 8 terminations. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 250mA. There are 8 pins in total in this voltage regulator IC. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 8 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is L4931. It operates in the 1.6mA Quiescent Current state.
L4931ABD120 Features
400mV dropout voltage