L401E575
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L401E575
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Current - Hold (Ih) (Max) :
10mA
Lead Free :
Lead Free
JESD-30 Code :
O-PBCY-T3
RMS On-state Current-Max :
1A
Number of Terminations :
3
Mounting Type :
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Hold Current :
10mA
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~125°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Pin Count :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current Rating :
1A
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Terminal Position :
BOTTOM
Published :
Number of Elements :
1
Packaging :
Bulk
Configuration :
Single
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
16.7A 20A
RMS Current (Irms) :
1A
Voltage - Rated DC :
400V