L4008L658
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L4008L658
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 400V 8A TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Operating Temperature :
-40°C~110°C TJ
RMS On-state Current-Max :
8A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reach Compliance Code :
not_compliant
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Configuration :
Single
RMS Current (Irms) :
8A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
65A 85A
Qualification Status :
Not Qualified
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Elements :
1
Current Rating :
8A
Published :
Current - Hold (Ih) (Max) :
10mA
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
HTS Code :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V