L4004R5TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L4004R5TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRIAC 400V 4A 5-5-5-5 TO220 NONI
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Factory Lead Time :
16 Weeks
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~110°C TJ
Package / Case :
TO-220-3
Number of Terminations :
3
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Repetitive Peak Off-state Voltage :
400V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
33A 40A
Current - Hold (Ih) (Max) :
10mA
Qualification Status :
Not Qualified
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
HTS Code :
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Series :
Lxx04xx
Pin Count :
3
Voltage - Off State :
400V
Leakage Current (Max) :
0.2mA
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Holding Current-Max :
10mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
4A