L37S400S05J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L37S400S05J
Manufacturer
Tamura
Package / Case
Module, Single Pass Through
Datasheet
Download
Description
CURRENT SENSOR (400A; +5V)
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
Package / Case :
Module, Single Pass Through
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Channels :
1
Current - Supply (Max) :
20mA
Series :
L37S S05
Linearity :
±1%
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V
Accuracy :
Product Status :
Active
Package :
Tray
Response Time :
5μs
Product Type :
Current Sensors
For Measuring :
DC
Output :
Ratiometric, Voltage
Current - Sensing :
400A
Polarization :
Bidirectional
Sensitivity :
Product Category :
Board Mount Current Sensors
Frequency :
DC ~ 50kHz
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Brand :
Mounting Type :
Chassis Mount
Subcategory :
Sensors
Datasheets
L37S400S05J
L37S S05 Series Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C ~ 85°C (TA) 4.75V ~ 5.25V DC ~ 50kHz 400A Accuracy-- Linearity-±1%
L37S400S05J Overview
Module, Single Pass Through packages are used for the safety protection of current sensors. They should be capable of supplying a maximum current of 20mA.
L37S400S05J Features
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 4.75V ~ 5.25V
Frequency: DC ~ 50kHz
Sensing Current: 400A