L18P040D15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L18P040D15
Manufacturer
Tamura
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 40A AC/DC
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
Packaging :
Bulk
Operating Supply Voltage :
15V
Voltage - Supply :
±15V
For Measuring :
AC/DC
Current Rating :
40A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
15.2mm
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Polarization :
Bidirectional
Max Supply Current :
15mA
Max Output Voltage :
4.05V
Mount :
Through Hole
Output :
Ratiometric, Voltage
RoHS Status :
RoHS Compliant
Frequency :
DC~100kHz
Accuracy :
1 %
Package / Case :
Module
Number of Pins :
6
Mounting Type :
Through Hole
Width :
17mm
Response Time :
5μs
Length :
17.5mm
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Operating Temperature :
-30°C~80°C
Number of Channels :
1
Linearity :
±1%