L1008CR47MDMIT
Mfr.Part #
L1008CR47MDMIT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470NH 1.8A 50 MOHM SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Width :
2 mm
Brand :
Product Category :
Power Inductors - SMD
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Diameter :
Supplier Device Package :
Termination :
Standard
Current Rating (Amps) :
1.8 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance :
470 nH
Base Product Number :
L1008C
Type :
Multilayer
Self Resonant Frequency :
Current - Saturation (Isat) :
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Height :
1 mm
Frequency - Self Resonant :
Application :
COMMERCIAL
Product Type :
Fixed Inductors
Series :
L-DMI
Length :
2.5 mm
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product :
Power Inductors
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Packaging :
MouseReel
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
RoHS :
Details
Tolerance :
±20%
Saturation Current :
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Material - Core :
Ferrite
Features :
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Test Frequency :
1 MHz
Datasheets
L1008CR47MDMIT
KEMET L1008CR47MDMIT
L1008CR47MDMIT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD