L1007C6R8MDWST
Mfr.Part #
L1007C6R8MDWST
Description
L1007C6R8MDWST
Surface Mount
Mounting Style :
PCB Mount
Current - Saturation (Isat) :
270mA
Termination :
Standard
Ratings :
Q @ Freq :
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
DC Resistance (DCR) :
150mOhm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Application :
Power
Type :
Wirewound
Termination Style :
SMD/SMT
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Brand :
Current Rating (Amps) :
930 mA
Height :
1.8 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Inductance :
6.8 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Product Category :
Power Inductors - SMD
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Fixed Inductors
Self Resonant Frequency :
38 MHz
Series :
L-DWS
Size / Dimension :
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Shielding :
Unshielded
RoHS :
Details
Length :
2.5 mm
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Status :
Last Time Buy
Product :
Power Inductors
Width :
1.8 mm
Supplier Device Package :
Datasheets
L1007C6R8MDWST
L1007C6R8MDWST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD