L1007C6R8MDWIT
Mfr.Part #
L1007C6R8MDWIT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR, WW SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Termination :
Standard
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Size / Dimension :
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Product :
Power Inductors
Material - Core :
Ferrite
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Length :
2.5 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Inductance :
6.8 µH
Q @ Freq :
Termination Style :
SMD/SMT
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Current - Saturation (Isat) :
550mA
Core Material :
Ceramic
Packaging :
MouseReel
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
740 mA
Application :
Power
Features :
Series :
L-DWI
Product Status :
Last Time Buy
Core Type :
Wirewound
Brand :
Width :
1.8 mm
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Self Resonant Frequency :
38 MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Type :
Drum Core, Wirewound
Diameter :
DC Resistance (DCR) :
300mOhm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Type :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Height :
1.8 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Saturation Current :
RoHS :
Details
Datasheets
L1007C6R8MDWIT
L1007C6R8MDWIT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD