L1007C3R3MDWIT
Mfr.Part #
L1007C3R3MDWIT
Description
INDUCTOR, WW SMD
Fixed Inductors
Self Resonant Frequency :
54 MHz
Diameter :
Brand :
Frequency - Self Resonant :
54MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Core Material :
Ferrite
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Width :
1.8 mm
Supplier Device Package :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Q @ Freq :
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Packaging :
MouseReel
Features :
Height :
1.8 mm
Size / Dimension :
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Product Type :
Surface Mount
Test Frequency :
7.96 MHz
Termination :
Standard
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Product Status :
Last Time Buy
DC Resistance (DCR) :
160mOhm
Tolerance :
±20%
RoHS :
Details
Ratings :
Termination Style :
SMD/SMT
Saturation Current :
Length :
2.5 mm
Inductance :
3.3 µH
Current Rating (Amps) :
1.02 A
Product :
Power Inductors
Series :
L-DWI
Product Category :
Power Inductors - SMD
Application :
COMMERCIAL
Core Type :
Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
730mA
Type :
Drum Core, Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
L1007C3R3MDWIT
L1007C3R3MDWIT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD