L1007C102KPWST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L1007C102KPWST
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1007 (2518 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1MH 15MA 24 OHM SMD
Stock
444
In Stock :
444
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
252kHz
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
2.4MHz
Composition :
Ceramic, Wirewound
HTS Code :
Height :
1.8mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Material - Core :
Ferrite
Series :
L-PWS
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Size / Dimension :
0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
Shielding :
Unshielded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
1mH
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Military Standard :
Not
Mount :
Surface Mount
Published :
2008
Case Code (Imperial) :
1007
Factory Lead Time :
23 Weeks
Max DC Current :
15mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current Rating :
15mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Case Code (Metric) :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
24Ohm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
L1007C102KPWST
KEMET L1007C102KPWST
L1007C102KPWST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD