KX14-30K2DE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KX14-30K2DE
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
Stock
57
In Stock :
57
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Current Rating :
500mA
Stack Height :
2mm
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Pitch :
800μm
Housing Color :
Black
Pitch :
0.031 0.80mm
Orientation :
Straight
Series :
KX14
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Stack Height (Mating) :
4mm 5mm 6mm
Height Above Board :
0.140 3.55mm
Contact Finish :
Gold
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Number of Rows :
2
Published :
2007
Feature :
Board Guide, Solder Retention
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Plastic
Voltage - Rated :
300V
Number of Positions :
30
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
KX14-30K2DE
JAE Electronics KX14-30K2DE
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 30 Positions KX14 Gold SMD/SMT