KUP-5D15-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KUP-5D15-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Stock
150
In Stock :
150
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Height :
50mm
ECCN Code :
EAR99
ELV :
Non-Compliant
Mount :
Socket
Voltage - Rated AC :
300V
Number of Pins :
5
Coil Resistance :
120Ohm
Must Operate Voltage :
9VDC
Published :
2008
Packaging :
Bulk
Power Consumption :
1.2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power :
1.5W
Mounting Type :
Socketable
Throw Configuration :
SPDT
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Switching Voltage :
240VAC -Max
Reference Standard :
CSA; UL
Length :
38.9mm
Coil Voltage (DC) :
12V
Current Rating :
10A
Release Time :
10ms
Coil Type :
Non Latching
Approval Agency :
CSA, UL
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Max Voltage Rating (DC) :
32V
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Current :
100mA
Electrical Life :
10000 Cycle(s)
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Width :
35.687mm
Coil Voltage (AC) :
12V
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Weight :
84.708375g
Operate Time :
15ms
Coil Voltage :
12VDC
Sealing :
DUST PROOF
Relay Action :
Momentary
Depth :
35.7mm
Series :
KUP
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Coil/Input Supply Type :
DC
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
1.2W