KPTC01F12-10P
Mfr.Part #
KPTC01F12-10P
Description
CONN RCPT HSG MALE 10POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Product Status :
Active
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
10
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Polychloroprene
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Gender :
Male
Contact Type :
Solder Cup
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mount :
Free Hanging
Features :
Backshell, Cable Clamp
Includes :
Type :
For Male Pins
Number of Contacts :
10
Housing Color :
Olive Drab
Base Product Number :
KPTC0
Note :
Contacts Not Included
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Contact Style :
Pin
Number of Pins :
Contact Shape :
Circular
Material Flammability Rating :
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
KPTC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
Contact Size :
20
Datasheets
KPTC01F12-10P
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC01F12-10P Overview
KPTC01F12-10P Features
KPTC series
KPTC01F12-10P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC01F12-10P Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT