KP1830210014
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KP1830210014
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1000PF 5% 100VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage - Rated AC :
63V
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Length :
7.1882mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Series :
KP 1830
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
100°C
Width :
4.4958mm
Datasheets
KP1830210014
KP 1830 1000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP) Through Hole
KP1830210014G Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.197 5.00mm.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.