KP1301520000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KP1301520000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 13P SIDE ENT 6.35MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Screw Thread :
M3.5
Feature :
Interlocking (Side)
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
KP
Voltage :
300V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Levels :
1
Color :
Green
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current :
30A
Mounting Type :
Through Hole
Wire Gauge :
10-24 AWG
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Pitch :
0.250 6.35mm
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Torque - Screw :
0.6 Nm (5.3 Lb-In)
Housing Material :
Thermoplastic
Positions Per Level :
13
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Datasheets
KP1301520000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek KP1301520000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, KP1301520000G pinout, KP1301520000G datasheet PDF, KP1301520000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek KP1301520000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.250 6.35mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 10-24 AWG KP