KN01L50SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KN01L50SL
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN SOCKET INSULATOR BLOCK, 50
Stock
132
In Stock :
132
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Heavy Duty Connector Inserts, Modules
Thread Size :
Contact Plating :
Product Status :
Active
Number of Positions :
50 Position
RoHS :
Details
Accessory Type :
Termination Style :
Crimp
Contact Material :
Color :
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Voltage Rating :
24 VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Connector Type :
Insert without Contacts
Base Product Number :
KN01L
Series :
KN01
Product :
Inserts
Gender :
FEMALE
Size :
L
Housing Material :
Synthetic Resin
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
1A
IP Rating :
IP67
Material Flammability Rating :
Current Rating :
1 A