KHD160E107M76A0B00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KHD160E107M76A0B00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100UF 16V Y5U RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±20%
Series :
THD
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.453Lx0.394W 11.50mmx10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
11.5062mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
Y5U E
Voltage - Rated DC :
16V
Height Seated (Max) :
0.177 4.50mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Style :
Straight
Lead/Base Style :
Straight
Applications :
SMPS Filtering
Width :
10.0076mm
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
100μF
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated :
16V
United Chemi-Con KHD160E107M76A0B00
THD 100μF 16V Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.453Lx0.394W 11.50mmx10.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
KHD160E107M76A0B00 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.453Lx0.394W 11.50mmx10.00mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5U E.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
KHD160E107M76A0B00 Features
a size/dimension of 0.453Lx0.394W 11.50mmx10.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V