KHC500E475M55R0T00
Mfr.Part #
KHC500E475M55R0T00
Description
CAP CER 4.7UF 50V Y5U
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
1 (Unlimited)
Package / Case :
Capacitance :
4.7μF
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±20%
THC
THC 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% Y5U E -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220
KHC500E475M55R0T00 Overview
Its coefficient is Y5U E and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
KHC500E475M55R0T00 Features
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V