KHC160E335M31N0T00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KHC160E335M31N0T00
Manufacturer
United Chemi-Con
Description
CAP CER 3.3UF 16V Y5U
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±20%
Series :
THC
Temperature Coefficient :
Y5U E
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
Y5U
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
3.3μF
THC 3.3μF Ceramic Capacitor ±20% Y5U E -55°C~125°C
KHC160E335M31N0T00 Overview
Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5U E.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
KHC160E335M31N0T00 Features
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V