KHAU-17D13-24
Mfr.Part #
KHAU-17D13-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24VDC
Stock
53
In Stock :
53
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Body Length or Diameter :
28.2mm
Body Breadth :
21.8 mm
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
SOCKET MOUNTABLE
Published :
2011
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Socketable
Length - Termination :
0.008 inch
Physical Dimension :
28.2mm x 21.8mm x 34.9mm
Must Operate Voltage :
18VDC
Contact Resistance :
200mOhm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Power :
900mW
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1500 Vrms
Number of Terminations :
8
Contact Rating (Current) :
2A
Coil Voltage :
24VDC
Mounting Feature :
Panel Mount
Class B
Factory Lead Time :
21 Weeks
Coil Current :
37.5mA
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Resistance :
650Ohm
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Height :
34.9mm
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Weight :
45g
Pbfree Code :
yes
Coil/Input Supply Type :
DC
Switching Voltage :
240VAC -Max