KHAE-17D11-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KHAE-17D11-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Input Switching Control Type :
Random
Mounting Type :
Through Hole
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Physical Dimension :
28.2mm x 21.8mm x 34.9mm
Termination Style :
PC Pin
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Body Length or Diameter :
28.2mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Sealing :
DUST PROOF
Contact Resistance :
100MOhm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Operate Time :
13ms
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1500 Vrms
Coil Insulation :
Class B
Reference Standard :
CSA; UL
Coil Type :
Non Latching
Switching Voltage :
240VAC -Max
Lead Free :
Contains Lead
Series :
KHA
Number of Pins :
14
Contact Rating (Current) :
3A
Contact Material :
Silver (Ag)
Length - Termination :
0.0028 inch
Packaging :
Bulk
Coil Current :
37.5mA
Electrical Life :
10000000 Cycle(s)
Published :
Release Time :
6ms
Relay Action :
Momentary
Must Operate Voltage :
18VDC
Coil Resistance :
690Ohm
Coil Voltage :
24VDC
Max Current Rating :
5A
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Body Height :
34.9mm
HTS Code :
Coil Voltage (DC) :
24V
Coil/Input Supply Type :
DC
Coil Power :
900mW
Weight :
45g
Mount :
Through Hole
Throw Configuration :
4PDT
Body Breadth :
21.8 mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
120V