KF85X-CD-37S-BR30
Mfr.Part #
KF85X-CD-37S-BR30
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Voltage - Rated :
30V
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Current Rating (Amps) :
2A
Total Number of Contacts :
37
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Board Lock
Number of Positions :
37
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Datasheets
KF85X-CD-37S-BR30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-CD-37S-BR30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, KF85X-CD-37S-BR30 pinout, KF85X-CD-37S-BR30 datasheet PDF, KF85X-CD-37S-BR30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon KF85X-CD-37S-BR30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KF85X-CD-37S-BR30 Overview
KF85X-CD-37S-BR30 Features
KF85X series
KF85X-CD-37S-BR30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
KF85X-CD-37S-BR30 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP