KE2053530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KE2053530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current - UL :
12A
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Insulation Height :
0.791 20.09mm
Contact Mating Finish :
Tin
Housing Material :
Thermoplastic
Positions Per Level :
10
Pitch :
0.200 5.08mm
Termination Style :
Solder
Series :
KE
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Levels :
2
Color :
Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Header Orientation :
90°, Right Angle
Feature :
Locking Ramp
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
20
Contact Tail Length :
0.102 2.60mm
Contact Material :
Copper
Datasheets
KE2053530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) KE Thermoplastic Tin Copper
KE2053530000G Overview
KE2053530000G Features
KE series
KE2053530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KE2053530000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM